Wizyta w SEMCO

dodano: 24.03.2014     autor: Trzy Znaki Smaku
Wizyta w SEMCO

Otwieramy cykl krótkich prezentacji wytwórców produktów z oznaczeniami ChNP, ChOG, GTS. Podczas naszego pierwszego spotkania z niesamowitą wręcz gościnnością zostaliśmy powitani przez Państwa Just, których odwiedziliśmy w Śmiłowie koło Szamotuł. Zapraszamy do relacji z tej wizyty.

Najlepszy przepis na rodzinny biznes? Połączenie tradycji i doświadczenia z wiedzą teoretyczną! Właśnie tak działa SEMCO – producent olejów roślinnych, którego sława przekroczyła już granice Polski.

JAKOŚĆ WYNIKAJĄCA Z TRADYCJI. CERTYFIKATY WYNIKAJĄCE Z JAKOŚCI!
Choć początki firmy SEMCO sięgają zeszłego stulecia (rok 1990), to jednak historia tłoczenia olejów rozpoczyna się znacznie wcześniej. Przodkowie Krystyny i Jerzego Just - obecnych właścicieli firmy - zajmowali się pozyskiwaniem olejów z roślin i to ich wiedza (gromadzona w postaci odręcznych notatek) do dziś stanowi źródło nieocenionej inspiracji. Między innymi dzięki temu oleje SEMCO uczestniczą w systemie Jakość Tradycja, którego administratorem jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a dodatkowo olej rydzowy jako jeden z pierwszych polskich produktów, uzyskał unijne oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS) – i to już w 2009 roku! Wszystko to daje Klientom gwarancję, że nabywane produkty są naprawdę wysokiej jakości.

OLEJ TŁOCZONY NA DWÓCH FILARACH
Właśnie utrzymywanie wysokiej jakości oleju oraz zadowolenie Klientów są dwoma filarami, na których cały czas rozbudowywana jest firma. Jest to możliwe, dzięki inwestowaniu w park maszynowy oraz poszerzaniu wiedzy praktycznej i teoretycznej. Jej wysoki poziom jest doceniany przez kontrahentów i kooperantów firmy: właściciele prowadzą szkolenia dla dzieci, młodzieży i nauczycieli zawodu, dotyczące technologii i sposobów upraw oraz technik warsztatowych, a także blisko współpracują z gospodarstwami demonstracyjnymi. Jako gospodarstwo demonstracyjne w Starym Młynie prowadzą dla wszystkich chętnych pokazy i przedstawiają sposoby spożywania m.in. oleju rydzowego, zwracają uwagę na właściwości zdrowotne i odżywcze tego oleju. Jednocześnie właściciele proponują degustacje potraw z olejami wytwarzanymi w ich firmie.

WIEDZA WSPIERANA TECHNIKĄ
Śledzenie nowinek technologicznych to obecnie standard, jednak oprócz nowoczesnych rozwiązań w parku maszynowym SEMCO znajdują się również urządzenia pamiętające początki XX wieku. Do takich należy nieco już zapomniana „Żmijka” selekcjonująca ziarna. Oprócz tego SEMCO posiada między innymi własną oczyszczalnię nasion „PETKUS”, elewator kubełkowy do transportu ziarna, windę do szybszego i zręczniejszego transportu produktów, suszarnię „ angielską paracelsus” , podłogową i workową o elektronicznym sterowaniu temperaturą i nadmuchu, elewator plastrowy. Takie połączenie tradycji z nowoczesnością pozwala uzyskać doskonałe rezultaty, doceniane przez Klientów nie tylko w Polsce!

OLEJ TŁOCZONY Z SERCEM
SEMCO doskonale zdaje sobie sprawę, że końcowa jakość w znacznej mierze zależy od wykorzystywanych produktów. Właśnie dlatego współpracuje z rolnikami kontraktowymi, a także samodzielnie hoduje niezbędne rośliny. Jednym z atutów firmy jest posiadanie jednej z dwóch w Polsce, plantacji Miłorzębu japońskiego! Jednak nie da się ukryć, że najważniejszym elementem działalności jest tłoczenie oleju. Aby zadbać o jego jakość po wytłoczeniu odstawia się go na 7 dni sedymentacji i dopiero po niej rozlewa do butelek. Każda z nich jest ręcznie oklejana i wiązana. W ten sposób podkreślana jest unikalność olejów z firmy SEMCO oraz indywidualne podejście do każdej sprzedawanej sztuki.

ZRÓB ZAKUPY NA STRONIE!
Aby kupić te wyjątkowe oleje nie trzeba koniecznie mieszkać w najbliższej okolicy firmy. Chociaż to tam sieć dystrybucji jest najsilniejsza, to jednak dzięki sklepowi internetowemu oleje transportowane są nawet do Kanady, a kontakty handlowe obejmują tak egzotyczne kraje, jak Chiny! Nie da się ukryć, że wysoka jakość przyciąga coraz to nowych Klientów. Zresztą – łatwo się o tym samemu przekonać: wystarczy złożyć pierwsze zamówienie w sklepie na stronie www.semco.pl


PRZEPIS NA ŚLEDZIKA W OLEJU RYDZOWYM


Galeria