Oznaczenia
Europejski system ochrony
produktów regionalnych i tradycyjnych
Oznaczenia
W Polsce mamy już 37 produktów
z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
Oznaczenia
Produkty z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
to nasz prawdziwy powód do dumy!

Relacja z konferencji dla producentów

dodano: 25.06.2013     autor: Trzy Znaki Smaku
Relacja z konferencji dla producentów

11 czerwca 2013r., w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie, odbyła się konferencja na temat europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Konferencja zorganizowana została przez Agencję Rynku Rolnego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach kampanii informacyjnej „Trzy znaki smaku”.
Celem konferencji było przybliżenie europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych oraz unijnych znaków jakości: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Prelegenci reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Główny Inspektorat Jakości Handlowej (GIJH) i Agencję Rynku Rolnego (ARR) szczegółowo opowiedzieli o sposobie funkcjonowania systemu, o warunkach jakie musi spełnić producent i o procedurze przystąpienia do systemu oraz wynikających z tego wymiernych korzyściach. O tych ostatnich mówili także zaproszeni goście z Francji, w tym przedstawiciel Narodowego Instytutu Pochodzenia i Jakości (INAO). W dyskusji zwieńczającej konferencję wzięli udział przedstawiciele producentów – polskich i francuskich, a także branży gastronomicznej: restauratorzy i szefowie kuchni. Mówili oni o aktualnych tendencjach rynkowych i poszukiwaniu przez konsumentów żywności wysokiej jakości, tradycyjnej i o znanym miejscu pochodzenia. Wskazali na pewien potencjał handlowy takiej żywności i korzystny wpływ tej części rynku na rozwój gospodarki. I prelegenci, i goście mogli się osobiście przekonać o walorach smakowych polskich produktów z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS podczas towarzyszącej konferencji degustacji.

Aktualności z tej samej kategorii
Kiełbasa piaszczańska z nr 40!
Kiełbasa piaszczańska z nr 40!
22.11.2017
Kiełbasa piaszczańska jest 40. polskim produktem objętym ochroną w ramach unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności.
Rejestracja nazwy „kiełbasa biała parzona wielkopolska” jako Chronione Oznaczenie Geograficzne
Rejestracja nazwy „kiełbasa biała parzona wielkopolska” jako Chronione Oznaczenie Geograficzne
25.07.2017
Kiełbasa biała parzona wielkopolska jest już 39. polskim produktem objętym ochroną w ramach unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności.
Krupnioki śląskie z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym!
Krupnioki śląskie z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym!
21.12.2016
21 czerwca 2016 r. krupnioki śląskie trafiły do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.