Oznaczenia
Europejski system ochrony
produktów regionalnych i tradycyjnych
Oznaczenia
W Polsce mamy już 37 produktów
z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
Oznaczenia
Produkty z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
to nasz prawdziwy powód do dumy!

Relacja z konferencji dla producentów

dodano: 25.06.2013     autor: Trzy Znaki Smaku
Relacja z konferencji dla producentów

11 czerwca 2013r., w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie, odbyła się konferencja na temat europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Konferencja zorganizowana została przez Agencję Rynku Rolnego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach kampanii informacyjnej „Trzy znaki smaku”.
Celem konferencji było przybliżenie europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych oraz unijnych znaków jakości: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Prelegenci reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Główny Inspektorat Jakości Handlowej (GIJH) i Agencję Rynku Rolnego (ARR) szczegółowo opowiedzieli o sposobie funkcjonowania systemu, o warunkach jakie musi spełnić producent i o procedurze przystąpienia do systemu oraz wynikających z tego wymiernych korzyściach. O tych ostatnich mówili także zaproszeni goście z Francji, w tym przedstawiciel Narodowego Instytutu Pochodzenia i Jakości (INAO). W dyskusji zwieńczającej konferencję wzięli udział przedstawiciele producentów – polskich i francuskich, a także branży gastronomicznej: restauratorzy i szefowie kuchni. Mówili oni o aktualnych tendencjach rynkowych i poszukiwaniu przez konsumentów żywności wysokiej jakości, tradycyjnej i o znanym miejscu pochodzenia. Wskazali na pewien potencjał handlowy takiej żywności i korzystny wpływ tej części rynku na rozwój gospodarki. I prelegenci, i goście mogli się osobiście przekonać o walorach smakowych polskich produktów z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS podczas towarzyszącej konferencji degustacji.

Aktualności z tej samej kategorii
Krupnioki śląskie z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym!
Krupnioki śląskie z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym!
21.12.2016
21 czerwca 2016 r. krupnioki śląskie trafiły do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.
Kiełbasa krakowska sucha stara się o rejestrację jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność
Kiełbasa krakowska sucha stara się o rejestrację jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność
21.12.2016
14 czerwca 2016 r. wniosek o rejestrację kiełbasy krakowskiej suchej został przesłany do Komisji Europejskiej i czeka na rozpatrzenie.
Kiełbasa biała parzona wielkopolska coraz bliżej rejestracji!
Kiełbasa biała parzona wielkopolska coraz bliżej rejestracji!
21.12.2016
11 lutego 2016 r. wniosek o rejestrację kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej został przekazany do Komisji Europejskiej, co oznacza zakończenie krajowej procedury rejestracji.