Oznaczenia
Europejski system ochrony
produktów regionalnych i tradycyjnych
Oznaczenia
W Polsce mamy już 37 produktów
z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
Oznaczenia
Produkty z oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS
to nasz prawdziwy powód do dumy!

Dzień Dobry TVN

dodano: 04.05.2013     autor: Trzy Znaki Smaku
Dzień Dobry TVN

Polskie produkty z europejskimi oznaczeniami w programie Dzień Dobry TVN!

W sobotę 5 maja rozpoczyna się cykl dziesięciu porannych emisji w Dzień Dobry TVN weekend oraz Dzień Dobry TVN tydzień, których tematem będzie europejski system ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych.

Przez cztery soboty, począwszy od 5 maja, telewidzowie będą mogli zobaczyć popisy kucharza Andrzeja Polana, który w kąciku kulinarnym programu przygotuje potrawy na bazie 2-3 produktów regionalnych lub tradycyjnych z europejskimi oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS. Opowie on także bliżej o używanych składnikach, o sposobie ich wykorzystania w kuchni i o regionach z których pochodzą.

W taki atrakcyjny sposób zostaną zaprezentowane: fasola wrzawska (ChNP), jabłka łąckie (ChOG), kabanosy, kiełbasa jałowcowa (GTS) i kiełbasa myśliwska (GTS), miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (ChOG), miód drahimski (ChOG), miód kurpiowski (ChOG), olej rydzowy (GTS), podkarpacki miód spadziowy (ChNP), wielkopolski ser smażony (ChOG), rogal świętomarciński (ChOG), wiśnia nadwiślanka (ChNP), miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny/Seinų/Lazdijų krašto medus (ChNP), bryndza podhalańska (ChNP) oraz suska sechlońska (ChOG). Planowane terminy emisji to 5 i 18 maja oraz 9 i 15 czerwca, zawsze w godzinach między 8.00 a 11.30.

Zwieńczeniem weekendowej serii będzie reportaż zrealizowany podczas sierpniowego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu, który zobaczymy w niedzielę 18 sierpnia.

Jednocześnie, przez pięć kolejnych śród (8, 15 i 22 maja oraz 5 i 12 czerwca, w godzinach 8.00-11.00) słynny recenzent kulinarny i smakosz, Maciej Nowak będzie zachęcał telewidzów do odwiedzenia miejsc, z których pochodzą produkty regionalne i tradycyjne z oznaczeniami ChNP, ChOG i GTS. Spotkamy się z wytwórcami i miejscowymi szefami kuchni, którzy przygotują potrawy z wykorzystaniem produktów noszących europejskie oznaczenia. W tym samym czasie w studio telewizyjnym będzie obecny inny wytwórca, który opowie o swoim produkcie oraz o korzyściach wynikających z przystąpienia do unijnego systemu.

W pierwszym odcinku kamera powędruje do Wielkopolski, do certyfikowanego producenta oleju rydzowego (GTS) Państwa Krystyny i Jerzego Just z firmy SEMCO, a w studio telewizyjnym gościć będzie przedstawicielka certyfikowanego producenta rogala świętomarcińskiego (ChOG) czyli Piekarni „Anika”.

Atrakcją programu będzie również pokaz, podczas którego znany mistrz kulinarny przyrządzi dla telewidzów przepyszne potrawy na bazie produktów tradycyjnych i regionalnych.

W następnych odcinkach kamera przemierzy Małopolskę i Śląsk, Podlasie, Podhale oraz Kaszuby i Kurpie. Relacje z poszczególnych programów już wkrótce!

Zachęcamy Państwa do oglądania programów poświęconych produktom z europejskimi oznaczeniami!

Aktualności z tej samej kategorii
Mówimy: do widzenia, ale nie – żegnajcie!
Mówimy: do widzenia, ale nie – żegnajcie!
06.02.2016
Szanowni Państwo, i tak oto dobiegły końca trzy lata kampanii „Trzy znaki smaku”, poświęcone promocji unijnego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych z oznaczeniami ChNP, ChOG i GTS. Był to czas bardzo gorący, pracowity, ale i ogromnie satysfakcjonujący. Wiele udało nam się osiągnąć, choć mamy świadomość
Najważniejsze, że dotarliśmy do zwykłego konsumenta
Najważniejsze, że dotarliśmy do zwykłego konsumenta
05.02.2016
W ostatnich dniach kampanii dociera do nas mnóstwo pozytywnych opinii i dowodów na to, że trzy lata ciężkiej pracy odniosły spodziewany efekt. Oto, co powiedział nam autor licznych pokazów kulinarnych z wykorzystaniem produktów regionalnych i tradycyjnych z unijnymi oznaczeniami jakości ChNP, ChOG i GTS, pan Wojciech
Zabawa z produktami regionalnymi i tradycyjnymi
Zabawa z produktami regionalnymi i tradycyjnymi
01.02.2016
Przed nami jeszcze tylko dwa weekendy karnawału i znowu trzeba będzie pościć. Dlatego na te ostatnie chwile szaleństwa przygotowaliśmy dla was superprzepisy – oczywiście z produktami z unijnymi znakami jakości ChNP, ChOG i GTS.